Jeśli szkodę wyrządza podwładny
Odpowiedzialność cywilna pracodawców
Jeśli szkodę wyrządza podwładny
Małgorzata i Maciej Capik
Rozwój szeroko pojętego sektora produkcji i usług oraz powstanie wielu nowych podmiotów gospodarczych doprowadziły do renesansu pewnych zasad prawnych, które nabrały właściwego wymiaru dopiero przy swobodnym obrocie gospodarczym, umożliwiającym nieskrępowane działanie, a co za tym idzie -- tworzenie często wielopoziomowych więzi prawnych. Na czoło wysuwają się te zasady, które zwiększają bezpieczeństwo obrotu gospodarczego. Są to:
-- obowiązek dotrzymywania zawartych umów,
-- obowiązek naprawienia szkody.
Z tą drugą zasadą łączy się pojęcie odpowiedzialności odszkodowawczej. Punktem wyjścia naszych rozważań jest o dpowiedzialność rozumiana jako "przewidziany w przepisach prawa cywilnego obowiązek ponoszenia materialnych konsekwencji zachowania się własnego lub innych osób, a także innych zdarzeń, z którymi ustawa (kodeks cywilny) łączy ten skutek" ("Mała encyklopedia prawa" PWN, Warszawa 1980) . Ze względu na wielość podstaw odpowiedzialności odszkodowawczej rozróżnia się przede wszystkim odpowiedzialność ex delicto i ex contracto. Odpowiedzialność deliktowa unormowana jest w kodeksie cywilnym w przepisach księgi III, tytuł VI, art. 415 i nast. , a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta