Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Studiować w Akademii

06 grudnia 1996 | Gazeta | AP

Potencjał intelektualny PAN to ponad cztery tysiące pracowników naukowych, w tym 1309 profesorów i docentów

Studiować w Akademii

Anna Paciorek

Ustawa o Polskiej Akademii Nauk, która jest po pierwszym czytaniu w Sejmie, nie rozstrzyga w sposób jednoznaczny jak wykorzystać potencjał naukowy PAN w kształceniu studentów. Mowa jest w niej tylko o możliwości pełnienia zadań edukacyjnych przez PAN oraz o współdziałaniu w tym względzie ze szkołami wyższymi. Przy czym w tej kwestii daje się odnotować dwie tendencje. Jedni uważają, że nic nie stoi na przeszkodzie, by pracownicy naukowi instytutów PAN prowadzili zajęcia dydaktyczne w szkołach wyższych, i to wystarczy; drudzy woleliby, by przy instytutach powstawały PAN-owskie uczelnie.

Cztery tysiące pracowników naukowych

To drugie rozwiązanie pociąga za sobą pewne komplikacje (już istniejące szkoły wyższe przy PAN znalazły się w wykazie uczelni niepaństwowych, gdyż nie było innej formalnoprawnej możliwości) . W nowym rządowym projekcie ustawy o PAN odpowiednich przepisów brak, a w uzasadnieniu do ustawy napisano, że, aby utworzyć w ramach PAN państwowe szkoły wyższe z prawem nadawania stopnia magistra, należałoby wydać odrębną ustawę, co zależy od inicjatywy MEN. Dotychczas takiej inicjatywy nie zgłoszono, mimo iż prace nad projektem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 932

Spis treści
Zamów abonament