Funkcje indosu wekslowego
Funkcje indosu wekslowego
Ryszard Sadlik
Indos wekslowy jest najważniejszym sposobem przenoszenia praw z weksla.
Zgodnie z art. 921
9
§ 2 kodeksu cywilnego indos to pisemne oświadczenie umieszczone na papierze wartościowym na zlecenie i zawierające co najmniej podpis zbywcy, oznaczające przeniesienie praw na inną osobę. To dość rozbudowane określenie wskazuje na jego:
* formę -- indos jest pisemnym oświadczeniem osoby przenoszącej swoje prawa (tzw. indosanta) umieszczonym bezpośrednio na papierze wartościowym, które może ograniczać się do podpisu zbywcy (będzie to wówczas tzw. indos in blanco) , oraz
* skutki -- przeniesienie praw wynikających z papieru wartościowego na inną osobę.
Kodeksowa definicja jest określeniem ogólnym i odnosi się, w zasadzie, do indosu umieszczonego na każdego rodzaju papierze wartościowym na zlecenie. Przepisy prawa wekslowego, będącego regulacją szczególną w stosunku do norm zawartych w k. c. , uściślają nieco to określenie, przystosowując je do potrzeb obrotu w ekslowego.
Tak więc, zgodnie z art. 13 prawa wekslowego, indos może być umieszczony nie tylko na samym wekslu, ale również na złączonej z nim karcie dodatkowej (tzw. przedłużku) . Indos pełny, a więc zawierający dokładne określenie nabywcy weksla (indosatariusza) , np. przez podanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta