Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wojna na róże

27 listopada 1993 | Ekonomia | EB

Polska -- Holandia

Wojna na róże

W Polsce coraz trudniej o rodzimą różę. Rynki kwiatowe i kwiaciarnie zasypane są kwieciem z różnych stron świata, nie wyłączając Ameryki Południowej i Afryki. W miejsce polskich kwiatów na rynku pojawił się znaczący import z Holandii.

Załamanie produkcji szklarniowej

Jeszcze w latach osiemdziesiątych uprawy pod osłonami były w Polsce popularne i opłacalne. W 1988 roku było ich najwięcej, bo w sumie aż 4685 hektarów, z czego 3500 hektarów przypadało na uprawę w arzyw, a 1185 na produkcję roślin ozdobnych. Od 1988 roku produkcja roślin pod szkłem systematycznie spada. W 1992 roku nastąpiło prawdziwe załamanie upraw szklarniowych. Ich powierzchnia zmniejszyła się o 32 proc. w stosunku do najlepszych lat osiemdziesiątych, przy czym uprawy kwiatów skurczyły się do 666 hektarów. W śród przyczyn tego zajwiska fachowcy upatrują głównie wzrost kosztów energii, który sprawił, że rodzima produkcja przestała być konkurencyjna w porównaniu z importem. Zawiniła też przestarzała technologia. Jedynym ratunkiem dla gospodarstw ogrodniczych okazała się modernizacja szklarni polegająca na przejściu na nowoczesne techniki hydroponiczne, uprawy na wełnie mineralniej oraz komputeryzację dozowania w ody, soli mineralnych, ciepła itp. Niezbędne okazało się też...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 126

Spis treści
Zamów abonament