Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za dobrze nam idzie

27 listopada 1993 | Ekonomia | KG

Bułgarski precedens w nagocjacjach z Klubem Londyńskim

Za dobrze nam idzie

Jak już informowaliśmy we Frankfurcie nad Menem zakończone zostały rokowania pomiędzy delegacją bułgarską, z ministrem finansów Stojanem Alexandrowem na czele a Komitetem Doradczym Banków Komercyjnych, reprezentującym zrzeszonych w Klubie Londyńskim 300 banków prywatnych, którym w rozmowach z Bułgarią przewodniczył niemiecki Deutsche Bank. Sprawa jest o tyle dla Polski istotna, że również nasz kraj stara się o podobny stopień redukcji długów wobec banków komercyjnych. Porozumienie z Bułgarią może okazać się precedensem.

Zawarto wstępne porozumienie w sprawie redukcji zadłużenia i obsługi zadłużenia bułgarskiego w bankach komercyjnych. Porozumienie określa katalog opcji, który obejmuje m. in. wykup zadłużenia po cenach, określonych przez Bułgarię, obligacje z dyskontem zarówno długu podstawowego, jak i odsetek. Tyle komunikat oficjalny wydany w e Frankfurcie.

Pierwsza pomoc

Porozumienie przewiduje więc w sumie umorzenie 50 proc. bułgarskiego zadłużenia w bankach komercyjnych. W ynosi ono aktualnie 9, 3 miliarda U SD. Nie spłacone odsetki sięgają 1, 9 miliarda USD. Wysokość redukcji, jaką uzyskali Bułgarzy, jest w e Frankfurcie oceniana jako precedensowa.

Jak można się było dowiedzieć poufnie z grona...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 126

Spis treści
Zamów abonament