Ulgi inwestycyjne zachętą dla przedsiębiorczych
Firmy działające w specjalnych strefach ekonomicznych mogą liczyć nie tylko na fachową pomoc doradców. Przede wszystkim korzystają ze zwolnień podatkowych
Podstawą do korzystania z pomocy publicznej jest zezwolenie na prowadzenie działalności w specjalnej strefie ekonomicznej (SSE).
Przedsiębiorca, by je uzyskać, musi złożyć wstępne zgłoszenie inwestora u zarządzającego SSE. Następnie zarządzający publikuje ogłoszenie o przetargu łącznym nieograniczonym (lub rokowaniach). Dopiero wtedy zainteresowany działalnością w SSE może złożyć ofertę – zgodną ze specyfikacją określoną w ogłoszeniu.
Przedsiębiorca ubiegający się o zezwolenie musi zadeklarować liczbę nowo powstałych miejsc pracy oraz wysokość nakładów inwestycyjnych – nie mniej niż 100 tys. euro. 25 proc. tej kwoty, czyli 25 tys. euro – to wkład własny przedsiębiorcy, pozostałe 75 proc. tej kwoty może pochodzić np. z kredytu bankowego.
Ważne!
Na firmy działające w strefie nałożony jest obowiązek prowadzenia działalności oraz utrzymania utworzonych miejsc pracy przez co najmniej 5 lat – w przypadku dużych przedsiębiorstw oraz co najmniej 3 lat w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP).
Jakie możliwości
Przedsiębiorcy prowadzący działalność w strefie korzystają z regionalnej pomocy publicznej w formie zwolnienia z podatku dochodowego. Wynosi ona maksymalnie:
- 50 proc. – na obszarach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta