Nieodpłatne korzystanie ze znaku towarowego nie zawsze z CIT
- Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych prowadzący działalność gospodarczą w ramach jednej grupy kapitałowej posługują się w obrocie gospodarczym przyjętym w ramach całej grupy znakiem towarowym lub korzystają z tego samego oprogramowania komputerowego. Zdarza się jednak, że korzystanie z tego typu praw nie wiąże się dla podmiotu z dokonywaniem jakiejkolwiek płatności. Jakie będą skutki podatkowe na gruncie ustawy o CIT dla podmiotu, który korzysta nieodpłatnie z takiego prawa? – pyta czytelnik.
Korzystanie z praw do znaku towarowego należy łączyć z korzystaniem przez podmiot z określonych praw majątkowych. Przepisy ustaw podatkowych nie definiują pojęcia znaku towarowego. W tym celu należy się odnieść do regulacji zawartych w ustawie z 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (dalej upwp). Artykuł 1 ust. 1 pkt 1 upwp normuje m.in. stosunki w zakresie wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów przemysłowych, znaków towarowych, oznaczeń geograficznych i topografii układów scalonych.
Z kolei w myśl art. 120 ust. 1 tej ustawy znakiem towarowym może być każde oznaczenie, które można przedstawić w sposób graficzny, jeżeli oznaczenie takie nadaje się do odróżnienia towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa. Znakiem towarowym może być w szczególności wyraz, rysunek, ornament,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta