Jaka odpowiedzialność za przyjmowanie korzyści majątkowych
Kto w związku z pełnieniem funkcji publicznej przyjmuje pieniądze, drogie prezenty czy też awanse zawodowe, popełnia przestępstwo. Grozi za nie nawet do 12 lat pozbawienia wolności
Do jednych z najważniejszych obowiązków pracowników sektora publicznego, a więc także jednostek samorządu terytorialnego, jest podejmowanie i wydawanie decyzji, a więc rozstrzyganie istotnych dla obywateli spraw. Dodatkowo obowiązkiem pracowników samorządowych jest realizacja zadań publicznych o charakterze lokalnym, z którym nierozerwalnie związane jest zarządzanie środkami publicznymi.
Między innymi z tych powodów samorządowcy w sposób szczególny narażeni są na próby wręczania im różnego rodzaju prezentów czy korzyści majątkowych i osobistych. Trzeba pamiętać jednak o tym, że jest to zabronione, a za przestępstwo korupcji grozi bardzo surowa kara – nawet do 12 lat pozbawienia wolności. Pomimo tak surowych sankcji niestety z roku na rok rośnie liczba przestępstw o charakterze korupcyjnym >patrz ramka.
Osoby narażone
Zgodnie z art. 228 kodeksu karnego każdy, kto w związku z pełnieniem funkcji publicznej przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę, podlega karze pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do lat ośmiu. Jeżeli przyjęta lub obiecana korzyść jest znacznej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta