Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Recepta na bolączki polskich samorządów

10 maja 2013 | Ekonomia | Aleksandra Fandrejewska
Ale też w wielu przypadkach partycypacja obywatelska to pozór.  Coraz mniej osób angażuje się w rozwój lokalny, a jednostki samorządowe niechętnie dzielą się powinnościami i usługami  z organizacjami pozarządowymi.
źródło: Rzeczpospolita
Ale też w wielu przypadkach partycypacja obywatelska to pozór. Coraz mniej osób angażuje się w rozwój lokalny, a jednostki samorządowe niechętnie dzielą się powinnościami i usługami z organizacjami pozarządowymi.
System finansowy budzi wątpliwości. Jest niespójny w stosunku  do zadań wykonywanych przez samorząd.  Coraz częściej samorządy są obciążane zadaniami, ale nie otrzymują  dostatecznych pieniędzy. Gminy muszą szukać środków  finansowych na te zadania, a mogą co najwyżej nakładać podatki, gdyż działalności prowadzić im nie wolno.
źródło: Rzeczpospolita
System finansowy budzi wątpliwości. Jest niespójny w stosunku do zadań wykonywanych przez samorząd. Coraz częściej samorządy są obciążane zadaniami, ale nie otrzymują dostatecznych pieniędzy. Gminy muszą szukać środków finansowych na te zadania, a mogą co najwyżej nakładać podatki, gdyż działalności prowadzić im nie wolno.

Samorząd to silny filar Rzeczypospolitej. Ale nie jest wolny od wad.

Jeden z największych inwestorów, wielki pracodawca i największy usługodawca w Polsce.  Co więcej – najpoważniejsza instytucja obywatelska, która w ciągu 23 lat działania stała się silnym filarem państwa.  Tak o samorządach terytorialnych napisali na początku roku naukowcy, autorzy raportu o stanie samorządności terytorialnej w Polsce. Ale też natychmiast dodali, że system samorządności w Polsce nie jest idealny. Pozostawienie go w obecnym stanie grozi pogłębianiem się patologii i głębokim kryzysem.

Raport o samorządach zatytułowany „Narastające dysfunkcje, zasadnicze dylematy i konieczne działania" nie tylko stał się podstawą publicystycznych i naukowych debat. Do współpracy z Komisją Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego zaproszono ekspertów przygotowujących nowy, tym razem samorządowy plan prof. Jerzego Hausnera. Mają pomóc w pracach nad reformowaniem samorządu.

Autorzy raportu chcą, by samorządność i system samorządowy oznaczały samodzielność, decyzyjność, zaangażowanie mieszkańców. Natomiast gminy, miasta, powiaty i województwa powinny być zarządzane profesjonalnie, ale też otwarte na współpracę z innymi. Ich zdaniem podstawową funkcją samorządności terytorialnej powinno być pobudzanie lokalnego i regionalnego rozwoju społeczno-gospodarczego. Dlatego zastanawiają się nad tym, w jakim stopniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9532

Spis treści
Zamów abonament