Jak przygotować się do niezapowiedzianej kontroli
- Dwa dni temu do mojej firmy przyszła niezapowiedziana kontrola ze skarbówki. Nikt mnie o tym wcześniej nie zawiadamiał. Słyszałem, że organy państwowe mają obowiązek poinformować przedsiębiorcę o zamiarze wszczęcia kontroli. Czy prawo dopuszcza sytuacje, że kontrolerzy podatkowi przychodzą do firmy bez zapowiedzenia?
Tak
Co do zasady każda firma musi być zawiadomiona o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej. Zawiadomienie takie musi zawierać: oznaczenie organu, datę i miejsce wystawienia, oznaczenie kontrolowanego, wskazanie zakresu kontroli oraz podpis osoby upoważnionej do zawiadomienia. Ponadto zawiadomienie musi zawierać pouczenie o prawie złożenia korekty deklaracji.
Zapowiedzianą kontrolę wszczyna się nie wcześniej niż po 7 dniach i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia takiego zawiadomienia. Te ramy czasowe muszą być ściśle przestrzegane.
Katalog wyłączeń z obowiązku informowania o kontroli podatkowej zawiera art. 282c ordynacji podatkowej. Został on podzielony na dwie kategorie: odnoszące się do rodzaju kontroli i informacji o kontrolowanym. I tak o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej fiskus nie poinformuje podatnika, jeśli kontrola dotyczy m.in. zasadności zwrotu różnicy VAT naliczonego, opodatkowania przychodów z tzw. nieujawnionych źródeł, jeśli kontrola ma charakter doraźny i dotyczy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta