Kombinezony dla pracowników mogą być wolne od opłat
Wypłacając załodze umówiony ryczałt za korzystanie z własnej odzieży i obuwia roboczego, niezależnie od tego, jakie koszty pracownicy za to ponieśli, szef powinien go oskładkować i opodatkować. Uniknie tego, gdy sam dostarczy fartuchy
- Czy zamiast dostarczać odzież i obuwie robocze pracownikom firma może pracownikom remontowo-budowlanym wypłacić ekwiwalent za ubrania i buty? – pyta czytelnik.
Tak , ale nie w każdej sytuacji.
Zgodnie z art. 2377 k.p. pracodawca musi dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach, gdy własne ubranie pracownika może zniszczyć się lub znacznie zabrudzić, a także ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy (bhp).
Pracodawca może ustalić stanowiska, na których dopuszcza używanie przez podwładnych, za ich zgodą, własnych ubrań i butów roboczych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta