Rozczarowany szef może zwolnić
Gdy pracownik niewłaściwie wykonuje swoje obowiązki służbowe, pracodawca może rozwiązać z nim umowę, pod warunkiem że prawidłowo go z nimi zapoznał i że nie był to jednorazowy incydent
Podejmując się zatrudnienia na etacie pracownik zobowiązuje się wykonywać określone obowiązki na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy. Jeśli nie realizuje zadań wynikających z zajmowanego stanowiska, uszczegółowionych w zakresie czynności (przekazanym w formie ustnej lub na piśmie), względnie gdy wykonuje je wadliwie, odpada jeden z podstawowych celów zawarcia umowy.
Pracodawca nie ma bowiem korzyści z pracy tej osoby lub są one niewspółmierne do inwestowanych środków. To z kolei uprawnia szefa do rozwiązania umowy.
Tylko znane zadania
Pracodawca może żądać od podwładnego realizacji konkretnych obowiązków, jeśli najpierw dokładnie poinstruuje go o ich zakresie. Nie może oceniać pracy świadczonej przez pracownika w oparciu o własne oczekiwania, o których nie poinformował zatrudnionego przy zawieraniu umowy ani w czasie trwania stosunku pracy. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 10 listopada 1998 r. (I PKN 428/98).
Uznał wówczas, że jeśli w aktach osobowych wieloletniego pracownika nie ma żadnych uwag dotyczących poziomu i dyscypliny jego pracy, a dodatkowo w trakcie zatrudnienia stale podnosił on kwalifikacje zawodowe, ogólne zarzuty bezpośredniego przełożonego wynikające z jego osobistej niechęci, nie mogą być podstawą wypowiedzenia umowy.
Wagę uświadomienia pracownika co do jego obowiązków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta