Kiedy księgować dostawę towarów handlowych
Kwoty wynikające z wystawionej w czerwcu faktury należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów drugiego kwartału, nawet gdy dotarła ona do nabywcy dopiero w lipcu. Decydujący jest dzień wystawienia dokumentu potwierdzającego zakup
- Prowadzę działalność gospodarczą – zajmuję się handlem artykułami elektrycznymi. Dochód ustalam na podstawie księgi przychodów i rozchodów (nie dzieląc kosztów na bezpośrednio i pośrednio związane z przychodami). Zaliczki na podatek dochodowy wpłacam co kwartał. Na początku lipca dotarła do mnie dostawa towarów wraz z fakturą wystawioną 28 czerwca. Czy powinienem uwzględnić ją w rozliczeniach za drugi czy też za trzeci kwartał? – pyta czytelnik.
Artykuł 22 ust. 6b ustawy o PIT określa zasady ujmowania kosztów przez podatnika, który ustala dochód na podstawie księgi przychodów i rozchodów. Zgodnie z tym przepisem za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, co do zasady, uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu. Mimo nieprecyzyjnego odwołania zawartego w art. 22 ust. 6b ustawy o PIT organy podatkowe potwierdzają, że zawarta w tym przepisie zasada dotyczy wszystkich podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów.
Tak wynika m.in. z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 15 maja 2012...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta