Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatnik może domagać się unieważnienia decyzji

16 lipca 2013 | Dobra Firma | Regina Drabik

Rozstrzygnięcie fiskusa, które zostało wydane z rażącym naruszeniem prawa albo było od samego początku niewykonalne, można wyeliminować z obrotu. Na złożenie wniosku w tej sprawie przedsiębiorca ma 5 lat od dnia doręczenia pisma

- Wykorzystałem wszystkie możliwości odwołania od niekorzystnej dla mnie decyzji wydanej przez organ podatkowy w sprawie VAT. Zastanawiam się, czy można doprowadzić do unieważnienia tej decyzji. Kto to może zrobić? Do kogo o to wystąpić? Na co zwrócić uwagę? – pyta czytelnik.

Organ podatkowy może stwierdzić nieważność decyzji, która jest już ostateczna. Takie rozstrzygnięcie następuje w drodze decyzji. Dzięki temu możliwe jest wyeliminowanie decyzji ostatecznych dotkniętych najpoważniejszymi wadami. Jest to zatem wyjątek od zasady trwałości decyzji podatkowych.

Postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji wszczynane jest z urzędu (w formie postanowienia) lub na żądanie strony (poprzez złożenie wniosku).

Za złożenie i rozpatrzenie wniosku o stwierdzenie nieważności decyzji strona nie ponosi żadnych opłat.

Nie ma urzędowego druku wniosku o stwierdzenie nieważności. Wniosek taki obowiązkowo powinien jednak zawierać: dane wnioskodawcy, datę sporządzenia wniosku, wskazanie adresata wniosku, numer i datę decyzji,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9588

Wydanie: 9588

Spis treści
Zamów abonament