Kolonia syna na koszt zakładu
Dopłaty do wypoczynku członków rodziny sfinansowane z funduszu socjalnego są w całości wolne od składek. Ulga podatkowa zależy natomiast od organizatora wyjazdu, formy wczasów i wieku wypoczywającego
Działalność socjalna obejmuje m.in. organizowanie i finansowanie przez pracodawcę różnych form wypoczynku osób uprawnionych do korzystania z „socjalu", m.in. pracowników i członków ich rodzin. Zatem zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (zfśs) może być źródłem dopłacania do wakacji nie tylko etatowców, ale też ich pociech, jeżeli regulamin funduszu zawiera takie opcje pomocy.
Nie ma znaczenia, czy rodzina będzie odpoczywać w kraju, czy za granicą. Ważne natomiast, żeby udzielając dopłaty, zachować kryteria socjalne, a więc poprzedzić decyzję o przyznaniu świadczenia analizą indywidualnej sytuacji życiowej, materialnej pracownika i jego rodziny (art. 8 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, tekst jedn. DzU z 28 maja 2012 r., poz. 592 ze zm.).
Niższy dochód na osobę powinien przy tym uprawniać do wyższego dofinansowania. Taka jest żelazna idea funkcjonowania zfśs. Wszyscy nie mogą liczyć na takie same pieniądze, bo znikome jest prawdopodobieństwo, że cała załoga znajduje się w identycznym położeniu rodzinnym czy majątkowym.
Z funduszem taniej
Dofinansowanie z zfśs do wypoczynku dziecka pracownika opłaca się zarówno pod względem podatkowym, jak i składkowym. Po pierwsze wszelkie świadczenia pochodzące ze środków przeznaczonych na cele socjalne w ramach zfśs są wolne od składek (§ 2...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta