Szukanie w łupkach idzie coraz wolniej
W ostatnich trzech latach wykonano niespełna 50 odwiertów, a potrzeba drugie tyle, aby stwierdzić, czy mamy szanse na gaz niekonwencjonalny.
Do tej pory wykonano w Polsce 46 odwiertów poszukiwawczych dotyczących ropy i gazu znajdujących się w skałach łupkowych, a cztery kolejne są w trakcie realizacji. To oznacza, że jesteśmy w połowie drogi do tego, aby mniej więcej określić, jakie – i czy w ogóle – mamy szanse na wydobycie surowców na skalę przemysłową.
Dotychczasowe prace zajęły nam trzy lata, licząc od daty zakończenia pierwszego łupkowego odwiertu. – Na kolejne 50 możemy czekać dłużej, bo poszukiwania idą coraz wolniej i trudniej. Powodem jest zwłaszcza brak wystarczających działań wspierających ze strony administracji centralnej i lokalnej – mówi Tomasz Chmal, ekspert Instytutu Sobieskiego.
Jego zdaniem państwo stało się agresywne w relacjach z inwestorami, co widoczne jest chociażby przy konsultacjach prowadzonych w zakresie wprowadzenia zmian w prawie geologicznym i górniczym. Chodzi m.in. o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta