Adam Mickiewicz krzepił Różę Luksemburg
"Sto kobiet" i "Stu Żydów" -- rankingi kompletnie chybione
Adam Mickiewicz krzepił Różę Luksemburg
Jestem pewny, że większość czytelników "Rzeczpospolitej", podobnie jak niżej podpisany, nie wie, kim były: Margaret Sanger, Jane Addams, Mary Wollstonecraft, Elizabeth Cady Stanton czy Harriet Tubman. Powinniśmy się spalić ze wstydu. Wszystkie te panie wywarły większy wpływ na dzieje ludzkości niż Najświętsza Maria Panna. Tak przynajmniej wynika z rankingu opracowanego przez Deborah G. Felder, opublikowanego w USA przez Citadel Press Book i, zupełnie nie wiem w jakim celu, przyswojonego polskim czytelnikom.
Lista "Stu kobiet" powstała w ten sposób, że autorka przesłała zestaw 150 nazwisk najważniejszych kobiet w historii, profesorom i kierownikom studiów feministycznych na amerykańskich uczelniach. Respondenci wybierali "złote dziesiątki" i dopisywali swoje faworytki. Tylko troje profesorów nie udzieliło odpowiedzi, a jedna z osób napisała: "Prawdę mówiąc sądzę, że pani pomysł jest chybiony, i nawet sobie pani nie wyobraża, jak wielką falę krytyki wywołała". Nie wiem, jak to było gdzie indziej, ale że powstała ewidentna bzdura, to fakt bezsporny.
Triumf zawodowych sufrażystek
Matka Boska w tym rankingu zajmuje dziewiąte miejsce, 33 -- Matka Teresa,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta


![[?]](https://static.presspublica.pl/web/rp/img/cookies/Qmark.png)