Przywrócić ekwiwalentność
System emerytalno-rentowy przed reformą
Przywrócić ekwiwalentność
Dyskusja na temat zasadniczej reformy systemu emerytalno-rentowego w Polsce weszła w spokojniejszą fazę i stała się bardziej pragmatyczna niż przed kilku laty. Padały wówczas propozycje radykalnej zmiany, polegającej na prywatyzacji i kapitalizacji systemu ubezpieczeń. Teraz słyszy się o nich coraz rzadziej.
Ideą proponowanej reformy jest nadanie systemowi ubezpieczeń społecznych rzeczywiście ubezpieczeniowego charakteru. Byłaby to kontynuacja zmian zapoczątkowanych ustawą z 11 października 1991 r. , które zmierzały właśnie do przywrócenia związku między okresem opłacania składek i wysokością zarobków a wysokością świadczenia. Ten związek stanowi bowiem o istocie ubezpieczenia. Inaczej mówiąc, podstawą tego prawa jest opłacanie składek.
Można dyskutować, czy krok w tym kierunku jest dostatecznie duży i czy wówczas nie można było uczynić więcej. Ale to już inny problem.
W maju 1993 r. przygotowano w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej dokument, który jest zapowiedzią kolejnego etapu reformy systemu emerytalno-rentowego. Najważniejszą jego częścią jest diagnoza i zapowiedź systemu dwustopniowego. O ile diagnoza jest z reguły akceptowana, o tyle z tezą, że sposobem na wyjście z sytuacji jest stworzenie systemu dwustopniowego, godzi się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta