Apetyty były większe
Współpraca gospodarcza z Niemcami
Apetyty były większe
Traktat z czerwca 1991 r. o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy pomiędzy Polską a RFN zawiera deklaracje intencji RFN w zakresie wspierania transformacji i rozwoju gospodarczego w Polsce. Określa także dziedziny, w których powinna nastąpić intensyfikacja bilateralnej współpracy gospodarczej. Należy do nich m. in. normalizacja stosunków finansowo-kredytowych oraz promowanie inwestycji kapitałowych w Polsce.
Po dwóch latach realizacji traktatu wśród pozytywów można odnotować przede wszystkim wzrost obrotów handlowych. W 1992 r. udział Niemiec w polskim handlu zagranicznym osiągnął
już ponad 27 proc.
(31, 3 proc. w eksporcie i 23, 9 proc. w imporcie Polski) . Około połowa naszego handlu z EWG przypada na Niemcy. Struktura towarowa wzajemnych obrotów nadal jest niekorzystna (podobnie jak niski udział) w porównaniu z większością partnerów spośród rozwiniętych krajów kapitalistycznych. Ponad połowę naszego eksportu do Niemiec stanowią towary o niskim stopniu przetworzenia: paliwa, surowce i materiały oraz produkty rolne, podczas gdy w imporcie dominują maszyny, urządzenia i wysoko przetworzone artykuły chemiczne.
W warunkch restrykcyjnej polityki dochodowej i fiskalnej kolejnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta