Sprzedaż obiektu budowlanego tylko ze świadectwem
Certyfikat charakterystyki energetycznej budynku musi określać, jakie ma on roczne zapotrzebowanie energii. W dokumencie tym powinny się też znaleźć informacje o zakresie i rodzaju robót budowlano-instalacyjnych, które poprawią charakterystykę energetyczną budynku lub jego części.
Inwestorzy muszą pamiętać o tym, że wszystkie budynki wprowadzane do obrotu, a zatem sprzedawane czy wynajmowane, muszą mieć świadectwo charakterystyki energetycznej budynku, czyli tzw. certyfikat energetyczny. Zamieszczając ogłoszenie o sprzedaży lub wynajmie lokalu, jego właściciel lub zarządca albo osoba działająca na ich zlecenie, jak np. pośrednik nieruchomości, muszą podać w tym ogłoszeniu wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię końcową.
To skutek ustawy o charakterystyce energetycznej budynków, która obowiązuje od 9 marca 2015 r.
Zapłaci właściciel lub zarządca
Zgodnie z nowymi przepisami w chwili sprzedaży lub wynajmu budynku czy lokalu jego właściciel lub zarządca musi przekazać świadectwo energetyczne najemcy lub kupującemu. Jeśli nie wywiąże się z tego obowiązku, to nabywca lub najemca może wezwać go na piśmie do wykonania tego obowiązku najpóźniej w ciągu dwóch miesięcy od dnia doręczenia wezwania. Na wystosowanie takiego wezwania nabywca lub wynajmujący mają 14 dni od zawarcia umowy. Jeżeli właściciel lub zarządca nadal nie dostarczą świadectwa energetycznego, to nabywca albo najemca mogą zlecić sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej na koszt zbywcy albo wynajmującego. Mają na to sześć miesięcy w przypadku umowy najmu oraz 12 miesięcy w przypadku umowy sprzedaży. Co ważne, nabywca albo najemca nie mogą zrzec się tego prawa....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta