Jak można ustalić odszkodowanie z tytułu powstania szkody
Sukces w sporze gospodarczym to udowodnienie racji zarówno co do zasady, jak i co do dochodzonej kwoty. Tylko dzięki odpowiedniej dokumentacji zgłoszone i uznane za zasadne żądanie ma szansę przynieść pozytywny dla przedsiębiorcy efekt finansowy.
Przygotowując się do złożenia pozwu z roszczeniem odszkodowawczym lub odpowiedzi na taki pozew, przedsiębiorca najpierw powinien się udać do prawników. Argumentacja prawna to pierwsza linia obrony lub kwestionowania zasadności roszczenia. Na wstępnym etapie pracy prawników dyskutowane są również koncepcje oszacowania wysokości roszczenia.
Po wybraniu przepisów określenie typów szkód (poniesione wydatki/koszty, odnotowane straty, utracone korzyści, spadek wartości inwestycji), których wysokość należy oszacować, nie stanowi zazwyczaj problemu. Problemy jednak tkwią w szczegółach, które mogą przesądzić o wyniku sporu. Sama bowiem zasadność roszczenia nie decyduje o tym, że powód otrzyma odszkodowanie.
Przykład
Z wyroku trybunału arbitrażowego w sprawie Rompetrol przeciwko Rumunii (2013) wynika, że udowodnienie złamania zasad dwustronnej umowy inwestycyjnej (tzw. BIT) między krajami to jedno, a wykazanie szkody – drugie. W tym przypadku zwycięska co do zasady strona nie otrzymała odszkodowania, gdyż nie zdołała wykazać szkody.
Według cywilnych zasad odpowiedzialności za zobowiązania są trzy warunki, które muszą być spełnione łącznie, aby strona pozwana poniosła negatywne konsekwencje swoich działań. Są to:
- złamanie/naruszenie przez jedną ze stron...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta