Rafa sposobem na klimat
Nad morzem już lato. Budują i modernizują ulice, tereny portowe, szlaki turystyczne. Nowości mogą kosztować nawet 170 mln zł.
grzegorz łyś
Niedługo przy plaży w Ustce znów pojawią się rzędy wybiegających w morze pali. Takie drewniane ostrogi chroniły brzegi kąpielisk jeszcze parę dziesiątków lat po II wojnie światowej. W Ustce powstanie także coś, czego nigdy na polskim wybrzeżu nie było – sztuczna rafa długości 1 km. Ta wielka podwodna budowla to jedyny skuteczny sposób na ocalenie przed zalaniem nie tylko plaży, ale także przybrzeżnych terenów miasta. Rafa to rozwiązanie sprawdzone na Florydzie i w krajach południowej Europy.
Niedawno radni opowiedzieli się za wariantem projektu, według którego ma ona powstać w odległości 200 m od brzegu, odrzucając – z obawy przed nadmiernym rozwojem glonów, sinic i drobnoustrojów – wersję przewidującą 100 m. Cztery kamienne progi – po 200 m długości i prawie 30 m szerokości każdy, kilkadziesiąt centymetrów pod powierzchnia wody – będą przedzielone wielkimi, pustymi w środku, odwróconymi „durszlakami" z betonu, gdzie krzewić się ma morskie życie. Łączny koszt projektu wyniesie prawie 170 mln zł....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta