Kryteria z Maastricht także dla Polski
Choć oficjalnie nikt w Brukseli tego nie mówi
Kryteria z Maastricht także dla Polski
Utrzymanie dyscypliny finansowej państwa mimo rewindykacji różnych grup nacisku, utrzymanie stabilnego kursu złotego po wprowadzeniu euro i uwolnieniu przepływów kapitałowych między Polską a krajami "15", gwarancja, że po przystąpieniu Polski i innych krajów stowarzyszonych Unia nie rozpadnie się, ale będzie nadal działała jak jeden organizm gospodarczy: szybkie wypełnienie kryteriów z Maastricht przez nasz kraj, mimo że Komisja Europejska takiego żądania oficjalnie nigdy jeszcze nie przedstawiła, jest w opinii zarówno Warszawy, jak i Brukseli konieczne, jeśli chcemy w niedługim czasie stać się członkami UE. "Realizacja tego zamiaru, już sama w sobie niełatwa, będzie jeszcze bardziej utrudniona konieczną reformą systemu ubezpieczeń społecznych, a na kalendarz obu tych procesów rząd ma tylko ograniczony wpływ" -- powiedziała "Rzeczpospolitej" wiceminister finansów Halina Wasilewska-Trenkner.
"Komisja nigdy nie twierdziła, że spełnienie przez kraje Europy Środkowej kryteriów z Maastricht jest warunkiem przystąpienia do UE, a tym bardziej rozpoczęcia negocjacji w tej sprawie. Byłoby to niemożliwe z tego prostego powodu, że unia gospodarcza i walutowa jeszcze nie istnieje i nie wiadomo, które z państw...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta