Ustanie wspólności ustawowej
Spółdzielczość mieszkaniowa
Ustanie wspólności ustawowej
Wiktor E. Łyszczak
"Niepowodzenia współmałżonka w działalności gospodarczej i zamiar uniemożliwienia wierzycielom egzekucji z majątku wspólnego nie mogą stanowić ważnego powodu do zniesienia wspólności majątkowej małżeńskiej w rozumieniu art. 52 § 1 k. r. o. " -- orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 24 maja 1994 r. (ICRN 61/ 94, OSP z. 4, poz. 96 z 1996 r. ).
Posługując się zarówno uzasadnieniem wyroku, jak i glosą Andrzeja Dyoniaka do niego chciałbym przenieść ten temat na grunt prawa spółdzielczego, a konkretnie art. 215 § 3. Przepis ten bowiem umożliwia zniesienie wspólności majątkowej spółdzielczego prawa do lokalu "z ważnych powodów".
Wyrok z 24 maja 1994 r. koncentruje całą uwagę na art. 52 § 1 k. r. o. , który obejmuje dwa stany faktyczne: wspólność majątkową ustawową (art. 31 k. r. o. ) lub wspólność umowną (art. 48 k. r. o. przy zastosowaniu ograniczeń wymienionych w art. 49 k. r. o. ).
W zasadzie cały problem polega na tym, aby przy znoszeniu wspólności ustawowej nie dopuścić do uniknięcia odpowiedzialności przed wierzycielem, kierującym swoje roszczenie do majątku objętego wspólnością ustawową. Po prostu chodzi o to, że takie zniesienie ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta