Albo zmiana pracy, albo rozwód
Problem 454 sędziów
Albo zmiana pracy, albo rozwód
Jeśli Sejm zaakceptuje propozycję ministra sprawiedliwości, to w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy 454 sędziów zostanie usuniętych ze służby. Będzie to uboczny skutek zmian w ustawach o adwokaturze i radcach prawnych. Dziś nie wolno sędziom pozostawać w związkach małżeńskich z adwokatami (art. 53 prawa o ustroju sądów powszechnych) . Minister proponuje rozciągnięcie tego zakazu także na radców prawnych. W ciągu roku od wejścia ustawy w życie sędziowie będą musieli dokonać wyboru: zmiana pracy albo rozwód.
Kiedy w grę wchodzą cele wyższe, takie jak ,,dobro wymiaru sprawiedliwości'', straty są nieważne. Tak można rozumować na wojnie, broniąc twierdzy do ostatniego człowieka. Czy chodzi o wojnę? Owszem, toczyły ją dwie korporacje zawodowe: adwokatów i radców prawnych. Dzięki mediacji ministra sprawiedliwości zakończyła się kompromisem. Czy w imię tego kompromisu, słusznego i godnego akceptacji, musi opuścić służbę 454 sędziów, a może i więcej (dane zebrane przez Departament Kadr Ministerstwa Sprawiedliwości mają bowiem charakter szacunkowy) ?
We wczesnych latach sześćdziesiątych do ustawy -- Prawo o ustroju sądów powszechnych wprowadzono art. 53 o następującej treści: "Nie może być sędzią osoba, której małżonek wykonuje zawód...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta