Fundusze inwestycyjne
Pierwsze czytanie
Fundusze inwestycyjne
Witold Ćwiek
Rządowy projekt ustawy o funduszach inwestycyjnych, który trafia do pierwszego czytania podczas obecnego posiedzenia Sejmu, tworzy nowe osoby prawne: fundusz inwestycyjny i towarzystwo funduszy inwestycyjnych. Organem funduszu będzie towarzystwo funduszy inwestycyjnych, stworzone wyłącznie po to, aby zarządzać środkami pochodzącymi z publicznych zbiórek. Znany z dzisiejszej praktyki fundusz powierniczy stanie się tylko jednym z przyszłych funduszy inwestycyjnych.
Gwałtowny rozwój rynku kapitałowego i giełdy dowiódł, że obowiązujące dotąd prawo wymaga zmiany. Większość problemów prawnych rozstrzyga doktryna i orzecznictwo na podstawie prawa cywilnego lub handlowego.
Dotychczasową ustawę o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych zastąpią dwie nowe: prawo o obrocie papierami wartościowymi igiełdach; o funduszach inwestycyjnych dotycząca wspólnego inwestowania.
Istoty instytucji wspólnego inwestowania w polskim systemie prawa nie oddaje żadna z koncepcji stosowanych dotąd do określenia ralacji między inwestorami a majątkiem i władzami funduszy. Do jej wyjaśnienia stosowano m. in. angloamerykańską koncepcję powiernictwa (przewłaszczenia do zarządzania) , wynikającą z prawa kontynentalnego -- głównie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta