Czy internowany w ZSRR jest inwalidą wojennym
Czy internowany w ZSRR jest inwalidą wojennym
Jolanta Kroner
Przepisy określające, kogo można uznać za kombatanta, a komu uprawnień tych odmówić, wywołują kontrowersje od chwili wejścia w życie ustawy z 24 stycznia 1991 r. Sprawy te miała uporządkować nowelizacja ustawy przygotowywana przez Sejm w latach 1994--95, lecz została skutecznie zawetowana przez prezydenta. Prace nad nową jej wersją ciągle trwają, tymczasem wiele ludzkich spraw znajduje się w zawieszeniu, a rozwiązania innych trzeba szukać w sądach.
Do ciągle nie rozstrzygniętych należy sprawa mającego dziś 74 lata E. W. , nauczyciela akademickiego, który od czerwca 1943 r. do sierpnia 1944 r. był żołnierzem Armii Krajowej, a w październiku 1944 r. został internowany na terenie ZSRR i powrócił do kraju dopiero w marcu 1946 r.
Dwa lata temu wystąpił do ZUS o przyznanie renty inwalidy wojennego. Spotkała go odmowa, ponieważ komisje lekarskie zaliczyły go do II grupy inwalidzkiej, ale z ogólnego stanu zdrowia i bez związku z pobytem w obozie internowania w ZSRR.
ZUS swoją odmowną decyzję oparł na art. 12 pkt 2 oraz wiążących się z tym przepisem art. 3 i 4 ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. z 1991 r. nr 17, poz. 75) . Mówią one, że świadczenia pieniężne i inne uprawnienia kombatanckie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta