Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zdrada w Watykanie

27 czerwca 2015 | Plus Minus | Tomasz Krzyżak
Rzymskie prace – Stefan kardynał Wyszyński i biskup Karol Wojtyła w stolicy Włoch w lecie 1978 roku
źródło: Getty Images
Rzymskie prace – Stefan kardynał Wyszyński i biskup Karol Wojtyła w stolicy Włoch w lecie 1978 roku
Ks. Bolesław Wyszyński (z lewej): agent skory do toastów
źródło: Fundacja Jana Pawła II
Ks. Bolesław Wyszyński (z lewej): agent skory do toastów

Ksiądz agent, który raportował wywiadowi PRL o stosunkach w Stolicy Apostolskiej, określał biskupa Karola Wojtyłę jako „człowieka wiernie poddanego Wyszyńskiemu, któremu zawdzięcza absolutnie wszystko".

Na początku 1978 roku – kilka miesięcy przed konklawe, które wybrało metropolitę krakowskiego kard. Karola Wojtyłę na papieża – prymas Polski kard. Stefan Wyszyński zdecydował o wymianie rektora Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie (Pontificio Collegio Polacco). Księdza Bolesława Wyszyńskiego, wybitnego prawnika kanonistę, pracownika Roty Rzymskiej, byłego więźnia hitlerowskiego obozu w Dachau, w którym w czasie wojny zginęło 1030 księży (w tym 868 Polaków), nagle zastąpił młody, pochodzący z Łomży ksiądz Józef Michalik.

Oficjalnych powodów tej zmiany nigdy nie podano. W kręgach dawnych mieszkańców tego domu panuje przekonanie, że zdecydował trudny charakter ks. Wyszyńskiego, który nie potrafił się dogadać z młodszymi, wychowanymi już w czasach powojennych, księżmi zamieszkującymi dom przy Piazza Remuria 2a na Awentynie.

Niewykluczone jednak, że Prymas Tysiąclecia odkrył podwójne oblicze ks. Wyszyńskiego. Duchowny od początku lat 70. współpracował bowiem z PRL-owskim wywiadem. Zarejestrowano go w styczniu 1970 roku jako agenta o pseudonimie Nihil, a współpraca trwała do 1978 roku. Z prowadzącymi go oficerami ks. Wyszyński spotkał się w tym czasie 107 razy, przekazał im 59 informacji, które resort spraw wewnętrznych określał jako wartościowe i wiarygodne.

Watykan był obiektem zainteresowania Służby Bezpieczeństwa od wybuchu zimnej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10177

Wydanie: 10177

Zamów abonament