Geny wypisane na twarzy
Odtworzenie wyglądu mordercy na podstawie materiału genetycznego pozostawionego na miejscu przestępstwa brzmi dzisiaj jak science fiction. Ale do portretu genetycznego na podstawie DNA jest bliżej, niż nam się wydaje.
Od kilku lat specjaliści medycyny sądowej i kryminalistyki wskazują na możliwość wykorzystania do tego celu charakterystycznych właściwości DNA, tzw. markerów genetycznych. Badacze są już blisko celu – możliwości identyfikowania tych genów, które dają podstawę do odtworzenia rysów twarzy. Pierwsze próby przyniosły znakomite rezultaty.
W 2012 roku zespół kierowany przez prof. Manfreda Kaysera z Erasmus University Medical Center w Rotterdamie w Holandii określił pięć wariantów genetycznych, które mają wpływ na kształt twarzy. Zespół był w stanie określić pochodzenie i niektóre odcienie koloru włosów.
Ale prawdziwą sensacją naukową okazały się wyniki eksperymentu opublikowane na łamach magazynu „Nature" w styczniu 2014 roku.
Badacze ustalili, że tysiące lat temu mieszkańcy naszego kontynentu mieli ciemną skórę, ciemne włosy oraz niebieskie oczy. Skąd to wiedzą, skoro żaden kawałek skóry ani włosów nie przetrwał tysięcy lat, a jedyna tkanka, jaka się zachowała, to kości?
Niebieskooki brunet
Odtworzenie kombinacji kolorów człowieka żyjącego 7 tysięcy lat temu umożliwiły właśnie badania genetyczne. Przeprowadzili je naukowcy z Centrum Biologii Ewolucyjnej z Barcelony we współpracy z kolegami z Center for GeoGenetik Uniwersytetu w Kopenhadze. Odtworzyli genom...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta