Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Miało być szybciej, a wyszło jak zwykle

03 lipca 2015 | Prawo | Agata Łukaszewicz
Procesy przed sądem zamiast przyspieszyć, spowolniały albo stanęły w miejscu. Rezultatów reform nie widać
źródło: Rzeczpospolita
Procesy przed sądem zamiast przyspieszyć, spowolniały albo stanęły w miejscu. Rezultatów reform nie widać

Od kolejnych reform procesy w sądach nie przyspieszą. Trzeba rozsądnego pomysłu i trzymania się go przez lata, by skrócić czas do wyroku.

agata łukaszewicz

Ze sprawnością procesów w polskich sądach w 2014 r. było gorzej niż w latach poprzednich. Ze statystyk Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że w 2013 r. średni czas trwania sprawy w sądzie okręgowym wyniósł 7,2 miesiąca, a w 2014 r. już 7,8 miesiąca. Podobny jest trend w sądach rejonowych: w 2013 r. sprawa trwała 3,9 miesiąca, a w 2014 r. – 4,5. Pierwszy kwartał 2015 r. pokazuje, że w kilku kategoriach (kluczowych) wynik znów się pogorszył.

– Nie ma jednej wspólnej strategii dla wymiaru sprawiedliwości rozpisanej na 10, 15 czy 20 lat. I to jest główny powód nie najlepszej kondycji Temidy – uważają byli ministrowie sprawiedliwości. Efekt jest taki, że każdy przychodzi do resortu z własnym pomysłem na zmiany.

Likwidacja i reaktywacja

W 2013 r. Jarosław Gowin jako ówczesny szef resortu zlikwidował 79 najmniejszych sądów rejonowych. Zamiast nich utworzono wydziały zamiejscowe większych jednostek. Reforma miała usprawnić funkcjonowanie sądownictwa. Tymczasem w każdej kategorii spraw (cywilne, karne, rodzinne) wyniki po roku jej działania były gorsze.

Czas postępowań najbardziej wydłużył się w sprawach cywilnych, np. rozwodowych. W 52 sądach trwały dłużej, a zaledwie w 21 krócej niż w 2012 r. Przykład? Sąd Rejonowy w Głubczycach w 2012 r. cywilną sprawę rodzinną załatwiał w 3,6 miesiąca, a w 2013 r....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10182

Wydanie: 10182

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Leczenie niepłodności

Zamów abonament