Książki zza grobu
Największym książkowym hitem w najbliższym czasie będzie czwarta odsłona „Millennium" Stiega Larssona. Wprawdzie szwedzki pisarz nie zdążył jej skończyć, ale powieści publikowane po śmierci autora sprzedają się świetnie.
Za „Co nas nie zabije" stoją ceniony dziennikarz David Lagercrantz i spadkobiercy Larssona, czyli jego ojciec Erland i brat Joakim. Książka ukazuje się równo dekadę po pierwszej odsłonie przygód dziennikarza Mikaela Blomkvista i hakerki Lisbeth Salander „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet". Do księgarń na całym świecie trafi w tym samym czasie, czyli w przyszłym tygodniu. Szczegóły owiane są tajemnicą, poza tym, że główny temat to sztuczna inteligencja, a spadkobiercy mają przeznaczyć swój dochód na działalność magazynu „Expo", z którym związany był szwedzki prozaik, trudno więc oskarżać ich o żądzę zysku.
„Co nas nie zabije" miało ponoć być oparte na materiałach samego Larssona, tyle że pierwszymi 200 stronami powieści i jej konspektem dysponuje jedynie jego wieloletnia partnerka Eva Gabriellson, skonfliktowana z powodów spadkowych – nie dziedziczyła po pisarzu, ponieważ nie zawarli związku małżeńskiego – z Erlandem i Joakimem Larssonami.
Niezależnie od tego, jak sobie poradzi Lagercrantz, a można założyć, że poradzi sobie dobrze, ponieważ jest sprawnym dziennikarzem i autorem udanych biografii (m.in. piłkarza Zlatana Ibrahimovicia i himalaisty Görana Kroppa), wiadomo, że w tym roku „Co nas nie zabije" będzie największym – obok czwartej odsłony erotycznej sagi E.L. James – bestsellerem na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta