Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kosmici – oczywiście, ale gdzie oni są?

22 sierpnia 2015 | Plus Minus | Krzysztof Kowalski
Kadr z filmu „Bliskie spotkania trzeciego stopnia”: pierwsze garden party na szczeblu międzyplanetarnym
źródło: materiały prasowe
Kadr z filmu „Bliskie spotkania trzeciego stopnia”: pierwsze garden party na szczeblu międzyplanetarnym

Czy jesteśmy sami w kosmosie? Trudno udzielić na to pytanie odpowiedzi, która nie byłaby wyłącznie spekulacją. Ale to nie powód, by ludzie wyznający światopogląd naukowy mogli je przemilczać.

Jurij Milner, rosyjski miliarder słynący ze wspomagania naukowców milionami dolarów, sfinansuje poszukiwania inteligentnych istot poza Ziemią. Na program pod nazwą Breakthrough Listen przeznaczył 100 milionów dolarów. Będzie to największa w historii próba nawiązania kontaktu z kosmitami. W ramach programu współpracować będą najwybitniejsi badacze, między innymi astrofizyk Stephen Hawking. Pieniądze wyłożone przez Milnera posłużą do sfinansowania korzystania z najpotężniejszych radioteleskopów: Green Bank Telescope w Stanach Zjednoczonych oraz Parkes Telescope w Australii. Na potrzeby programu Breakthrough Listen stworzone zostanie oprogramowanie umożliwiające wychwycenie sygnałów od obcych. Podobne działania w ramach programu SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence) zawieszono cztery lata temu ze względu na brak funduszy.

Główne ośrodki badań światowych w tej dziedzinie znajdują się w USA (Uniwersytet Kalifornijski, Uniwersytet Cornella i inne) i w Europie (Biurakańskie Obserwatorium Astrofizyczne Armeńskiej AN, Państwowy Instytut Astronomiczny im. P.K. Szternberga w Moskwie). Również Międzynarodowa Akademia Astronautyki (IAA) utworzyła specjalny komitet CETI (Communication with Extraterrestrial Intelligence – Łączność z Pozaziemską Cywilizacją), który organizuje spotkania naukowe.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10224

Wydanie: 10224

Zamów abonament