Grobowiec żyje
Świat zastanawia się nad zamknięciem Czarnobyla
Grobowiec żyje
W Waszyngtonie eksperci z państw wielkiej siódemki zastanawiają się, w jaki sposób doprowadzić do zamknięcia Elektrowni Jądrowej w Czarnobylu. W rozmowach uczestniczą specjaliści z Ukrainy, wśród nich minister ochrony środowiska Jurij Kostenko. Mówi się o aspektach technicznych likwidacji czarnobylskich reaktorów oraz pieniądzach. Wcześniej państwa G-7 postanowiły zapłacić 3 mld USD, by Ukraina do 2000 r. zamknęła czarnobylską elektrownię. Pieniądze mają być m. in. przeznaczone na budowę dwóch nowych reaktorów na południu i na zachodzie kraju oraz na pomoc techniczną przy zamykaniu obiektu. Jeszcze niedawno Ukraina domagała się 4 mld dol. na zabezpieczenie sarkofagu.
Obecnie pracuje w Czarnobylu jeden reaktor (nr 3) . Ma być czynny -- jak się oficjalnie mówi -- do 2000 r. Każdego dnia zatrudnionych tam jest prawie 6 tys. ludzi. W ub. r. zamknięty został reaktor nr 1. Trzeci reaktor (bloku numer 2) został wyłączony po pożarze w 1991 r. , ale w zasadzie jest gotowy do ponownego uruchomienia. Reaktor 4 zamknięty jest w sarkofagu od 10 lat.
Jak długo wytrzyma
Ukraina nadal nie wie, co zrobić z czarnobylskim "sarkofagiem", stalowobetonową konstrukcją zbudowaną wokół nieczynnego reaktora nr 4, by osłonić...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta