Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Grobowiec żyje

14 lutego 1997 | Nauka i Technika | KF

Świat zastanawia się nad zamknięciem Czarnobyla

Grobowiec żyje

W Waszyngtonie eksperci z państw wielkiej siódemki zastanawiają się, w jaki sposób doprowadzić do zamknięcia Elektrowni Jądrowej w Czarnobylu. W rozmowach uczestniczą specjaliści z Ukrainy, wśród nich minister ochrony środowiska Jurij Kostenko. Mówi się o aspektach technicznych likwidacji czarnobylskich reaktorów oraz pieniądzach. Wcześniej państwa G-7 postanowiły zapłacić 3 mld USD, by Ukraina do 2000 r. zamknęła czarnobylską elektrownię. Pieniądze mają być m. in. przeznaczone na budowę dwóch nowych reaktorów na południu i na zachodzie kraju oraz na pomoc techniczną przy zamykaniu obiektu. Jeszcze niedawno Ukraina domagała się 4 mld dol. na zabezpieczenie sarkofagu.

Obecnie pracuje w Czarnobylu jeden reaktor (nr 3) . Ma być czynny -- jak się oficjalnie mówi -- do 2000 r. Każdego dnia zatrudnionych tam jest prawie 6 tys. ludzi. W ub. r. zamknięty został reaktor nr 1. Trzeci reaktor (bloku numer 2) został wyłączony po pożarze w 1991 r. , ale w zasadzie jest gotowy do ponownego uruchomienia. Reaktor 4 zamknięty jest w sarkofagu od 10 lat.

Jak długo wytrzyma

Ukraina nadal nie wie, co zrobić z czarnobylskim "sarkofagiem", stalowobetonową konstrukcją zbudowaną wokół nieczynnego reaktora nr 4, by osłonić...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 994

Spis treści
Zamów abonament