Wielka czwórka
Nikt nie może odmówić Olszewskiemu, Millerowi, Krzaklewskiemu i Pawlakowi ogromnej odporności psychicznej. Jeśli mają odwroty, to chwilowe, jeśli ucieczki, to ciche.
Wielka czwórka
Małgorzata Subotić
Olszewski, Miller, Krzaklewski, Pawlak reprezentują różne pokolenia. Najstarszy, Olszewski, jako chłopiec brał udział w Powstaniu Warszawskim, a później jako dziennikarz miał udział w polskim Październiku. Najmłodszy z nich, Pawlak, urodził się trzy lata po dojściu Gomułki do władzy. Łączy ich jednak to, że wszyscy czterej są przywódcami największych polskich ugrupowań politycznych i nie zanosi się, by swoje przywództwo utracili.
Ich realną pozycję wyznaczają sondaże wyborczego poparcia oraz wpływy we własnym ugrupowaniu. Wartość Mariana Krzaklewskiego przekłada się na ponad 20 -- 30 procent głosów, jakie deklarują oddać wyborcy na AWS. Podobnie mierzona jest cena nieformalnego przywódcy SdRP -- Millera, i SLD-owskiego zaplecza, które za nim stoi. Pawlak, jako prezes PSL -- partii klasowej, ma niższą, bo kilkunastoprocentową wartość, ale za to w dość stabilnej walucie. 7 procent, jakie otrzymał Olszewski wwyborach prezydenckich, rozmnożyło się do 10 -- 16-procentowego poparcia dla nowo powstałego ROP.
Rewolucjoniści zostali odwołani
Pierwsza generacja polskich wodzów,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta