Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Franciszek wywołał zgorszenie

21 listopada 2015 | Plus Minus | Anna T. Kowalewska Piotr Kowalczuk
Antonio Socci, „Czy to naprawdę Franciszek? Kościół w czasach zamętu”, Wydawnictwo AA, 2015
źródło: Plus Minus
Antonio Socci, „Czy to naprawdę Franciszek? Kościół w czasach zamętu”, Wydawnictwo AA, 2015
autor zdjęcia: Mirosław Owczarek
źródło: Plus Minus

Antonio Socci | Kiedy Bergoglio został wybrany na papieża, byłem w euforii. Miałem ogromną nadzieję, że uczyni Kościół skromniejszym, uporządkuje 
i zdyscyplinuje kurię. Tymczasem do tej pory dokonuje niemal wyłącznie dzieła zniszczenia.

"Plus Minus": Niedawno w Watykanie zakończył się synod poświęcony rodzinie. Najbardziej kontrowersyjną kwestią była komunia dla osób, które zawarły ślub kościelny, ale rozwiodły się i żyją teraz w nowych związkach. Obie strony sporu odtrąbiły zwycięstwo. Czy może już niebawem rozwodnicy będą mogli przystępować do komunii świętej?

Antonio Socci: Ależ przegłosowany dokument końcowy, Relatio finalis, niczego takiego nie mówi! Wręcz przeciwnie. Grupa innowatorów, głównie biskupów niemieckich, sponsorowana przez papieża, poniosła klęskę. Dokument mówi o utrzymaniu w tej kwestii dotychczasowych norm i o pełniejszym uczestnictwie takich osób w życiu Kościoła, opieki nad nimi. I to mimo że, aby przeforsować tę innowację, dopuszczono się kilku manipulacji.

Kto i jak manipulował?

W lutym 2014 r. na życzenie papieża na konsystorzu poświęconym rodzinie wprowadzenie wygłosił kardynał Walter Kasper, który zasugerował, by pod pewnymi warunkami rozwiedzeni mogli przystępować do komunii. W głosowaniu aż 85 proc. kardynałów było przeciw. Mimo to sprawa stanęła na październikowym synodzie w ubiegłym roku. Papież obsadził sekretariat zwolennikami innowacji, a relatorzy tak zmanipulowali w propozycji dokumentu końcowego przebieg dyskusji synodalnej na ten temat,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10301

Wydanie: 10301

Zamów abonament