Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Biskup pokonał Jałtę

21 listopada 2015 | Rzecz o Wrocławiu | Michał Płociński
Abp Bolesław Kominek: gotowość do rozmowy
źródło: Ośrodek „Pamięć i Przyszłość"
Abp Bolesław Kominek: gotowość do rozmowy
Abp Julius Döpfner: rzeczowy negocjator. Fot. Mario Torrisi
źródło: AP/East News
Abp Julius Döpfner: rzeczowy negocjator. Fot. Mario Torrisi
Kazimierz Michał Ujazdowski
źródło: Plus Minus
Kazimierz Michał Ujazdowski

Kazimierz Michał Ujazdowski | „Orędzie...", podobnie jak doświadczenie „Solidarności", najlepiej pokazuje, że nasza historia ma sens uniwersalny

Rz: Obchodzimy 50. rocznicę wystosowania „Orędzia biskupów polskich do niemieckich": miało to miejsce 18 listopada 1965 roku. Dlaczego tak aktywnie włączył się pan w te uroczystości? Czym jest Ośrodek Pamięć i Przyszłość, który trzymał nad tymi obchodami pieczę we Wrocławiu, mieście, w którym powstał pomysł wystosowania odezwy i którego metropolitą był kardynał Bolesław Kominek, odpowiedzialny za jej treść?

To kontynuacja mojej polityki z czasów ministerialnych. Powołanie Ośrodka Pamięć i Przyszłość było ściśle związane z dziedzictwem „Orędzia biskupów polskich do niemieckich". Misją Ośrodka jest prezentacja dorobku kulturowego i cywilizacyjnego Dolnoślązaków po II wojnie światowej, a orędzie jest jednym z najbardziej wartościowych elementów wkładu Dolnego Śląska w historię Polski i w ogóle Europy. Zatem moje zaangażowanie w obchody 50. rocznicy orędzia to logiczna kontynuacja decyzji podjętych przed dziesięcioma laty.

Bardzo pragnąłem, aby obchody miały charakter europejski, gdyż jestem głęboko przekonany, że polscy biskupi inicjowali pojednanie polsko-niemieckie z intencją przezwyciężenia podziału Europy dokonanego w Jałcie. Dlatego też powinniśmy zrobić wszystko, by dziedzictwo orędzia stało się elementem świadomości ogólnoeuropejskiej, a nie tylko polskiej polityki pamięci. Stąd zaproszenie do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10301

Wydanie: 10301

Zamów abonament