Biskup pokonał Jałtę
Kazimierz Michał Ujazdowski | „Orędzie...", podobnie jak doświadczenie „Solidarności", najlepiej pokazuje, że nasza historia ma sens uniwersalny
Rz: Obchodzimy 50. rocznicę wystosowania „Orędzia biskupów polskich do niemieckich": miało to miejsce 18 listopada 1965 roku. Dlaczego tak aktywnie włączył się pan w te uroczystości? Czym jest Ośrodek Pamięć i Przyszłość, który trzymał nad tymi obchodami pieczę we Wrocławiu, mieście, w którym powstał pomysł wystosowania odezwy i którego metropolitą był kardynał Bolesław Kominek, odpowiedzialny za jej treść?
To kontynuacja mojej polityki z czasów ministerialnych. Powołanie Ośrodka Pamięć i Przyszłość było ściśle związane z dziedzictwem „Orędzia biskupów polskich do niemieckich". Misją Ośrodka jest prezentacja dorobku kulturowego i cywilizacyjnego Dolnoślązaków po II wojnie światowej, a orędzie jest jednym z najbardziej wartościowych elementów wkładu Dolnego Śląska w historię Polski i w ogóle Europy. Zatem moje zaangażowanie w obchody 50. rocznicy orędzia to logiczna kontynuacja decyzji podjętych przed dziesięcioma laty.
Bardzo pragnąłem, aby obchody miały charakter europejski, gdyż jestem głęboko przekonany, że polscy biskupi inicjowali pojednanie polsko-niemieckie z intencją przezwyciężenia podziału Europy dokonanego w Jałcie. Dlatego też powinniśmy zrobić wszystko, by dziedzictwo orędzia stało się elementem świadomości ogólnoeuropejskiej, a nie tylko polskiej polityki pamięci. Stąd zaproszenie do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta