Długi szpitali
l Nieważne umowy sprzedaży l Odmowa potrącenia wierzytelności
Długi szpitali
Na co najmniej 100 mln zł ocenia się straty Skarbu Państwa spowodowane handlem długami szpitali. Jak podały m. in. "Rzeczpospolita" i "Życie" z 13 lutego br. , minister zdrowia i minister finansów szukają możliwości zminimalizowania tych strat. Według informacji "Rz" minister zdrowia będzie chciał m. in. doprowadzić do unieważnienia umów. W tej sprawie istotne są dwa zagadnienia: pierwsze -- czy rzeczywiście umowy, na podstawie których szpitale nabyły sprzęt, można uznać za umowy darowizny, i po drugie -- jakie są ewentualne podstawy prawne unieważnienia umów, jeżeli nie były one darowiznami.
Stosownie do art. 888 kodeksu cywilnego przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Jak wynika z ustaleń dziennikarzy, dyrektorzy szpitali, w których znalazł się kwestionowany sprzęt, "podpisywali stosowne dokumenty". Dokumentami tymi były rachunki lub zaświadczenia gwarantujące sprzedającemu, że budżet państwa pokryje zobowiązania. Z dokumentów tych niezbicie i wprost wynikało, że dostawca sprzętu otrzyma zapłatę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta