Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Urlop z tytułu dodatkowego zatrudnienia

19 lutego 1997 | Prawo | ES

Urlop z tytułu dodatkowego zatrudnienia

Elżbieta Szemplińska

Proszę o wyjaśnienie zasad ustalania prawa do urlopu wypoczynkowego w dodatkowym zatrudnieniu w świetle nowych przepisów kodeksu pracy. Czy rzeczywiście obecnie należy wliczać do okresu pracy, od którego zależy prawo do urlopu w dodatkowym zatrudnieniu, tylko okresy wcześniejszych dodatkowych zatrudnień? -- pyta pani Zofia N.

Przepisy znowelizowanego działu VII kodeksu pracy, które weszły w życie 1 stycznia 1997 r. , nie regulują odrębnie zasad nabywania prawa do urlopu wypoczynkowego w razie podjęcia równoległego zatrudnienia przez pracownika. Zgodnie z art. 154

1

k. p. do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i wymiar urlopu, wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy. Powyższy przepis ma zastosowanie w każdym stosunku pracy, a więc także podjętym obok istniejącego zatrudnienia.

Jak należy rozumieć zwrot "okres poprzedniego zatrudnienia"? Wykładni pojęcia "poprzednie zatrudnienie" dokonał Sąd Najwyższy w uchwale podjętej w składzie całej Izby z 30 listopada 1988 r. (III PZP 33/ 88, OSNCAP 1989, nr 7--8, poz. 108) . Wprawdzie chodziło o "poprzednie zatrudnienie" użyte w skreślonym obecnie art. 156 k. p. , ale wydaje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 999

Spis treści
Zamów abonament