Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Piekielna rola polskich miast

22 października 2016 | Plus Minus | Bogusław Chrabota

Mówi się, że miasta są tyglem, w którym rodzą się nowe idee i kształtują wizje przyszłości.

Jeśli zna się historię cywilizacji, właściwie trudno temu zaprzeczyć, bo pomijając dynamikę dziejów związaną z najazdami stepowych barbarzyńców, wszystko, co trwałe i nowoczesne, rodziło się w ośrodkach miejskich. Dzięki współczesnej archeologii to właśnie one najlepiej opowiadają historię postępu. Nie inaczej było w Polsce od czasów wczesnopiastowskich, ale ten wątek wyjątkowo zostawmy na boku, by skupić uwagę na kilku obserwacjach z mniej zamierzchłej przeszłości.

Jest bowiem pewien obszar naszej nieodległej historii, który – mam wrażenie – nie doczekał się kompleksowego opisu ani analizy. Są na ten temat prace naukowe, dotyka go w swojej „Prześnionej rewolucji" Andrzej Leder, ale brakuje ważnej i szerzej publikowanej narracji. To opowieść o cywilizacyjnych narodzinach polskich miast po 1945 r., po epoce przesiedleń i migracji, po Holokauście i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10581

Wydanie: 10581

Zamów abonament