Zdradziliśmy Jana Pawła II
Czy Polacy wciąż jeszcze są katolikami? Jak to możliwe, że w kraju, w którym ponad 90 proc. obywateli deklaruje się jako katolicy, niemal 50 proc. badanych uważa, iż handel w niedzielę powinien pozostać? Czyżby zapomnieli, że trzecie przykazanie Dekalogu mówi o tym, by „dzień święty święcić"?
Sformułowanie, które pojawiło się w tytule tego tekstu, coraz częściej pojawia się w debacie publicznej – także na arenie międzynarodowej. Bodaj jako pierwszy odważnie powiedział o tym przed dwoma laty prof. Stanisław Grygiel, jeden z najbliższych współpracowników Jana Pawła II. Całkiem niedawno – w kontekście nauki papieża o rodzinie – podobnego sformułowania użył też abp Henryk Hoser.
Z kolei Andrea Tornielli, jeden z najbardziej znanych włoskich watykanistów, w maju – tuż przed wizytą premier Beaty Szydło w Watykanie – stwierdził, że zamykając się na uchodźców, Polska grzebie dziedzictwo swojego papieża. „Biskupi i teolodzy czerpią pełnymi garściami z dokumentów świętego Jana Pawła II na temat rodziny, ale jest duża część nauczania, która popadła w zapomnienie, przede wszystkim w jego ojczyźnie" – pisał watykanista.
Zupełnie inaczej mówi Janusz Kotański, ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej. „Jakże moglibyśmy kiedykolwiek zapomnieć o nauczaniu św. Jana Pawła II i zdradzić jego słowa?" – tak Kotański odpowiedział w lipcu na pytanie Torniellego o to, czy nasz kraj pozostanie wierny wartościom chrześcijańskim.
A jednak ambasador nie ma racji. Mają ją prof. Grygiel, abp Hoser, Tornielli i wiele, wiele innych osób. Polacy zdradzili Jana Pawła II. Nie raz, nie dwa. Można wręcz powiedzieć, że zdradzają go codziennie. Polski papież – nasz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta