Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sześć poważnych ofert

13 marca 1997 | Ekonomia | JS

Komercjalizacja i prywatyzacja HTS

Sześć poważnych ofert

Chęć wejścia z kapitałem do huty stali, wyodrębnionej z komercjalizowanej Huty im. Tadeusza Sendzimira, wyraziło sześciu światowych potentatów stalowych z Europy i Dalekiego Wschodu. Do końca roku huta chciałaby -- w drodze podniesienia kapitału, a nie kupna akcji od Skarbu Państwa -- ostatecznie pozyskać nowego partnera.

Wniosek o komercjalizację złożony przez HTS w Ministerstwie Skarbu Państwa 25 lutego jest kolejnym krokiem przestawiania na wolnorynkowe tory dawnego metalurgicznego kolosa. Sztandarowy kombinat komunizmu w szczytowej formie zatrudniał 37 tysięcy osób i potwornie zanieczyszczał środowisko. Rozpoczęty w 1992 roku program naprawczy połączony z wprowadzeniem zarządu komisarycznego sprawił, że huta nie podzieliła losu Stoczni Gdańskiej, choć wiele wskazywało, że upadnie znacznie szybciej izwiększym hukiem.

Najpierw zamknięto kilka starych, nieekonomicznych i trujących środowisko wydziałów, rozpoczęły się inwestycje proekologiczne imodernizacyjne. Z dawnego kombinatu wyłoniono 15 spółek, które swym profilem nie były bezpośrednio związane z działalnością produkcyjną HTS. Przeszło do nich 7, 5 tysiąca osób. -- Wszystkie spółki, w których zachowaliśmy od 40 do 70 proc. akcji bardzo dobrze sobie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1020

Spis treści
Zamów abonament