Sześć poważnych ofert
Komercjalizacja i prywatyzacja HTS
Sześć poważnych ofert
Chęć wejścia z kapitałem do huty stali, wyodrębnionej z komercjalizowanej Huty im. Tadeusza Sendzimira, wyraziło sześciu światowych potentatów stalowych z Europy i Dalekiego Wschodu. Do końca roku huta chciałaby -- w drodze podniesienia kapitału, a nie kupna akcji od Skarbu Państwa -- ostatecznie pozyskać nowego partnera.
Wniosek o komercjalizację złożony przez HTS w Ministerstwie Skarbu Państwa 25 lutego jest kolejnym krokiem przestawiania na wolnorynkowe tory dawnego metalurgicznego kolosa. Sztandarowy kombinat komunizmu w szczytowej formie zatrudniał 37 tysięcy osób i potwornie zanieczyszczał środowisko. Rozpoczęty w 1992 roku program naprawczy połączony z wprowadzeniem zarządu komisarycznego sprawił, że huta nie podzieliła losu Stoczni Gdańskiej, choć wiele wskazywało, że upadnie znacznie szybciej izwiększym hukiem.
Najpierw zamknięto kilka starych, nieekonomicznych i trujących środowisko wydziałów, rozpoczęły się inwestycje proekologiczne imodernizacyjne. Z dawnego kombinatu wyłoniono 15 spółek, które swym profilem nie były bezpośrednio związane z działalnością produkcyjną HTS. Przeszło do nich 7, 5 tysiąca osób. -- Wszystkie spółki, w których zachowaliśmy od 40 do 70 proc. akcji bardzo dobrze sobie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta