Fiskus musi wiedzieć o zmianie roku podatkowego spółki
Okres rozliczeniowy firm trwa zazwyczaj od stycznia do grudnia. Przedsiębiorca może jednak ustalić inny okres, ale powinno to wynikać z umowy (statutu).
- Jesteśmy w trakcie tworzenia spółki z o.o. Po analizie stwierdziliśmy, że bardziej nam się opłaca ustalić rok podatkowy inny niż rok kalendarzowy. Stosowny wpis został zawarty w umowie spółki. Czy trzeba to zgłosić w urzędzie skarbowym, a jeśli tak, to kiedy i w jakiej formie? – pyta czytelnik.
Rokiem podatkowym jest okres rozliczeniowy, który składa się zazwyczaj z dwunastu kolejno następujących po sobie miesięcy. Rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, ale nie zawsze. Zgodnie z art. 11 ordynacji podatkowej rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba że ustawa stanowi inaczej.
Szczegółowe zasady kształtowania roku podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostały określone w art. 8 ust. 1 ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych. W przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności, pierwszy rok podatkowy trwa od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego albo do ostatniego dnia wybranego roku podatkowego, nie dłużej jednak niż dwanaście kolejnych miesięcy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta