Jak wyznaczyć pełnomocnika
Postępowanie podatkowe może dotyczyć skomplikowanych zagadnień. Dlatego czasem dobrze jest skorzystać z pomocy reprezentanta, który będzie służył profesjonalną pomocą.
W przypadku większości podatków zobowiązanie wynika z deklaracji. Jeżeli podatnik nie rozliczy się z administracją podatkową albo zrobi to nieprawidłowo, to organ wszczyna postępowanie, którego celem jest określenie zobowiązania. Tego typu postępowanie może skończyć się naliczeniem większej kwoty podatku, np. gdy organ podatkowy zakwestionuje poniesione koszty uzyskania przychodu. Dlatego czasem warto rozważyć skorzystanie z usług profesjonalisty, szczególnie że przepisy prawa podatkowego są bardzo skomplikowane.
W artykule opublikowanym w DF z 24 listopada 2016 r. omówione zostało pełnomocnictwo związane z deklaracjami podatkowymi. Jednak oprócz osoby, która rozliczy za nas podatek, czasami potrzebny może być ktoś, kto w postępowaniu podatkowym obroni założenia przyjęte na etapie wypełniania deklaracji. W niniejszym artykule zostaną omówione pełnomocnictwa funkcjonujące na etapie postępowania podatkowego.
Ogólne...
Pełnomocnictwo ogólne upoważnia do działania we wszystkich sprawach podatkowych należących do właściwości organów podatkowych lub organów kontroli skarbowej. Z tego wynika, że podatnik ustanawiając pełnomocnika ogólnego ma pewność, że odpowiednia osoba będzie mogła zastąpić go we wszystkich postępowaniach podatkowych. Jest to bardzo wygodne, a ponadto nie wymaga uiszczenia opłaty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta