Nowe programy regionalne nabierają rozpędu
Inwestycje finansowane z programów na lata 2014–2020 mają być bardziej efektywne. Wymaga to jednak i więcej czasu, i więcej wysiłku. Artur osiecki
W efekcie postępującej decentralizacji zarządzania funduszami europejskimi w latach 2014–2020 władze województw dysponują łączną kwotą 31,2 mld euro na realizację 16 regionalnych programów operacyjnych (RPO). Nie dość, że to o 14 mld euro więcej niż w latach 2007–2013, to jeszcze teraz RPO są dwufunduszowe, co oznacza, że są finansowane zarówno z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), jak i Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). W latach 2007–2013 programy regionalne były zasilane tylko z EFRR.
Sprostać wyzwaniu
Jak zgodzili się uczestnicy debaty o RPO, którą zorganizowała „Rzeczpospolita", dwufunduszowość jest zarówno szansą na realizację komplementarnych projektów, jak i sporym wyzwaniem ze względu na inne zasady działania EFRR i EFS oraz inną kulturę wdrażania obu funduszy w naszym kraju. Część ekspertów uważa nawet, że byłoby lepiej, gdyby województwa realizowały po dwa osobne programy regionalne (pierwszy finansowany z EFRR, a drugi z EFS).
– Takie rozwiązanie funkcjonuje choćby we Francji i w Hiszpanii. U nas postawiono na programy dwufunduszowe i z ich treści można wyczytać same zalety tej decyzji, gdyż wsparcie z obu funduszy powinno się uzupełniać. Wiele zależy jednak od zasad przyjętych na poziomie instytucji zarządzających i sposobu realizacji programów – mówił Piotr Zygadło, dyrektor...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta