Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skąd miasta biorą pieniądze

19 marca 1997 | Ekonomia | AM

Finanse gmin

Skąd miasta biorą pieniądze

Sytuacja finansowa miast i gmin w Polsce zmusza je do korzystania z różnych źródeł pozyskiwania dodatkowych środków pieniężnych. W dalszym ciągu najpopularniejsze są kredyty i pożyczki, jednak coraz więcej miast eksperymentuje pozyskując dodatkowe pieniądze w drodze na przykład emisji obligacji komunalnych. Obecnie, aby uzupełnić "luki w budżetach", nie wystarcza rezygnacja z niektórych inwestycji. Konieczne coraz częściej staje się pozyskanie środków, które będą przeznaczone na bieżące wydatki miasta. Według danych otrzymanych z 24 dużych miast, najwyższy stan zadłużenia na jednego mieszkańca ma m. st. Warszawa i wynosiło ono na koniec 1996 roku ponad 138 zł. O 10 zł mniej zadłużenia na jednego mieszkańca przypada w Poznaniu.

Źródła pieniędzy

Z przeprowadzonej przez naszą redakcję ankiety, na którą odpowiedziały 24 miasta, wynika, że najpowszechniejszym źródłem pozyskiwania dodatkowych środków są pożyczki i kredyty udzielane przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1026

Spis treści

Raporty

Zamów abonament