Giną lasy
EKOLOGIA
Od Szczytu Ziemi w Rio sytuacja świata nie uległa poprawie
Giną lasy
Worldwatch Institute, pozarządowa organizacja międzynarodowa, ogłosiła w Rio de Janeiro, na Forum Rio raport stwierdzający, że od 1992 r. tylko na Syberii zniszczono 4 mln ha lasów, a w Amazonii dalsze 2 mln ha tropikalnej dżungli. Raport opublikowano w związku z obradami Forum Rio, podczas których przedstawiciele ok. 200 państw omawiają bilans realizacji uchwał Szczytu Ziemi, który odbył się w Rio de Janeiro w 1992 r. W ocenie Worldwatch Institute, od tej pory sytuacja ekologiczna świata nie poprawiła się, pomimo pewnych oznak, jak np. zmniejszenia w skali światowej emisji toksycznych gazów (od 1988 r. o 75 proc. ). Jednak masowy wyręb lasów na Syberii i w Amazonii, gdzie znajduje się 40 proc. światowych rezerw drzew, jest bardzo szkodliwy dla środowiska. Emisja dwutlenku węgla wzrasta, pomimo zobowiązania się w Deklaracji z Rio de Janeiro i w Agendzie 21 przez rządy ponad 100 państw do radykalnych działań zmierzających do poprawy klimatu.
Christopher Flavin, jeden z autorów raportu, wyraził zaniepokojenie, że wraz z niszczeniem wielkich kompleksów leśnych, giną tysiące gatunków rzadkich roślin oraz zwierząt.
Rzeź...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta