Jesteśmy państwem Europy Środkowej
Mate Granić, wicepremier, minister spraw zagranicznych Chorwacji
Jesteśmy państwem Europy Środkowej
Jak pan ocenia proces integrowania się Chorwacji z politycznymi, gospodarczymi i wojskowymi strukturami europejskimi oraz euroatlantyckimi?
MATE
GRANIa
: Trwająca kilka lat okupacja blisko jednej trzeciej terytorium Chorwacji, w szczególności zaś wojna w Bośni, w którą zostaliśmy uwikłani, opóźniły ten proces. Ale już w ubiegłym roku staliśmy się pełnoprawnym członkiem Rady Europy. Niebawem w sposób pokojowy, przy poparciu Belgradu, dojdzie do przyłączenia do Chorwacji Podunavlja. Staniemy się wtedy wpełni stabilnym państwem i rozpoczniemy bardziej intensywne starania o wejście do Środkowoeuropejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (CEFTA) i zawarcie porozumienia o współpracy z Unią Europejską.
Zachód nie widzi pana kraju, przynajmniej w najbliższym czasie, jako uczestnika programu "Partnerstwo dla pokoju" i członka NATO. Dlaczego?
Są dwa powody: nie zakończona jeszcze reintegracja Podunavlja (Wschodnia Slawonia, Baranja, Zachodni Srjem -- przyp. R. Bi. ) oraz niestabilna sytuacja w Bośni i Hercegowinie. Sądzę, że zbliżenie Chorwacji do NATO przyspieszyłoby realizację porozumienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta