Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Postępowanie egzekucyjne

24 marca 1997 | Prawo | ZM

NIEMCY

Jak ściągnąć należności

Postępowanie egzekucyjne

ZBIGNIEW MICHAłOWSKI

Komornik przeprowadzający egzekucję z ruchomości ma prawo i obowiązek zajęcia wszystkich przedmiotów znajdujących się w bezpośrednim posiadaniu dłużnika, poza podlegającymi ochronie przed egzekucją.

Zgodnie z przepisem § 119 GVGA (Geschäftsanweisung fürGerichtsvollzieher -- czyli rodzaj kodeksu postępowania egzekucyjnego dla komorników) komornik nie jest zobowiązany sprawdzać, czy rzecz znajdująca się w bezpośrednim posiadaniu dłużnika jest własnością innej osoby. Dłużnik może jednak uchronić cudzą własność przed egzekucją (np. samochód w leasingu) , jeśli jest w stanie natychmiast udowodnić, że nie on jest jej właścicielem.

Cudza rzecz u dłużnika

Oczywiście faktyczny właściciel rzeczy zajętej u dłużnika musi w porę zareagować i dochodzić swoich praw. Poza rzeczami będącymi przedmiotem leasingu czy innej formy wynajmu często dochodzi do zajęcia przedmiotów jeszcze nie całkowicie zapłaconych i będących własnością sprzedawcy (np. zakup ratalny) , czy też przedmiotów zadeklarowanych jako zabezpieczenie wierzytelności (Sicherungsübereignung) . Właściciel musi wtedy zwrócić się najpierw do wierzyciela, który spowodował zajęcie, z wnioskiem o zwolnienie ruchomości. Musi przy tym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1031

Spis treści
Zamów abonament