Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Opodatkowanie powrotnego przywozu towarów oraz aportów krajowych

24 marca 1997 | Prawo | KS

VAT

Trudna sztuka poprawiania prawa

Opodatkowanie powrotnego przywozu towarów oraz aportów krajowych

KRZYSZTOF SACHS

W ciągu trzech i pół roku czterokrotnie nowelizowano ustawę o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Ostatnia zmiana, z 21 listopada 1996 r. , wejdzie w życie 1 kwietnia 1997 r. Czy przez kolejne poprawki ustawa stała się wreszcie klarowna i spójna? Pytanie można zresztą postawić inaczej: czy pracownicy Ministerstwa Finansów, mający dziś nieporównywalnie większą wiedzę niż w 1992 r. , potrafią wykorzystać kilka lat doświadczeń, nieustanną korespondencję z podatnikami, setki artykułów prasowych wytykających błędy i nieścisłości wprawie podatkowym, aby kolejne tworzone przez nich akty prawne rzeczywiście doskonaliły system podatkowy? Niestety, trudno na powyższe pytanie odpowiedzieć twierdząco.

Pierwszym przykładem zasługującym na szczegółowe omówienie jest dość zaskakująco wprowadzone opodatkowanie powrotnego przywozu towarów do kraju.

Art. 7 ust. 1 pkt 4 ustawy o VATwymienia sytuacje, w których import towarów zwolnionych z cła jest zwolniony również z podatku VAT pobieranego przez urzędy celne. Do 1 kwietnia 1997 r. lista takich obejmuje wypadki wymienione w poszczególnych ustępach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1031

Spis treści
Zamów abonament