Delikatna kobieta i jej szalone pomysły
Agnieszka Smoczyńska oczarowała świat kina talentem i wyobraźnią. Dziś ma szansę na spektakularną międzynarodową karierę.
Właśnie skończyła zdjęcia do etiudy „Wyspa pożeracza dusz", która wejdzie do składającej się z ośmiu nowel międzynarodowej produkcji „The Field Guide to Evil". Razem ze scenarzystą Robertem Bolestą sięgnęła po XIX-wieczne ludowe mazurskie podanie o człowieku-demonie ze wsi Jakunówko, który założył sobie, że będzie wygrywał wszystkie procesy sądowe, jeśli zje dwanaście ludzkich serc. W starej legendzie, odbijającej zresztą wielokulturowość Mazur, Smoczyńska dostrzegła opowieść o narodzinach zła i nadchodzącej Wielkiej Wojnie.
– To historia człowieka, który przywodzi na myśl Breivika – mówi reżyserka. „The Field Guide to Evil" ma wejść na amerykańskie ekrany w przyszłym roku.
Amerykańska bajka
Coraz mocniej zakorzenia się na światowym rynku. Zaczęło się od „Córek dancingu". Jej debiut został zaproszony na amerykański prestiżowy festiwal Sundance. O tej historii dwóch syrenek z PRL-owskiego lokalu z „występami artystycznymi" dziennikarz IndieWire pisał: „Kalejdoskop kolorów i blask nocnych klubów". A krytyk „Variety"zachwycał się, naśladując oryginalny styl filmu: „Nie ma czegoś takiego w całym morzu!". Po sukcesie na Sundance „Córki dancingu" wzięła do zaoceanicznej dystrybucji znana firma Janus Films. Po nowojorskiej premierze pochlebną recenzję napisał w „The New York Times"...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta